Część 2 - Drewno opałowe do kominków i pieców drawsko złocieniec łobez węgorzyno świdwin czaplinek

Perfekcyjnie zadbamy o ciepło Twojego domu
ul. Starogrodzka 37
78 - 500 Drawsko Pom
(+48) 608 393 790
(+48) 696 091 716
Przejdź do treści

Jak wybrać i przechowywać drewno kominkowe
Drewno powinno być tak ułożone, żeby była możliwa cyrkulacja powietrza. Trzeba też zabezpieczyć je przed opadami i wilgocią od spodu.

Gatunek i sposób przygotowania drewna wpływa na to, jak długo będzie się palić i ile dostarczy ciepła.
Kominkiem możemy dogrzać dom lub spędzić przy nim miły wieczór, z widokiem na prawdziwy ogień. W każdym przypadku równie ważny jest wybór drewna, w którym w kominku napalimy. Jego gatunek, stopień wilgotności, a nawet sposób przechowywania wpływa na to, jak drewno będzie się palić.

Jakim drewnem palić w kominku?

Do opalania kominka powinniśmy używać dobrej jakości drewna, suchego i najlepiej pochodzącego z drzew liściastych. Absolutnie nie należy spalać drewnianych odpadów, w szczególności pokrytych lakierem itp. Nie jest polecane także drewno drzew iglastych – ze względu na dużą zawartość żywicy. Podczas jej spalania wytwarza się duża ilość sadzy, która szybko zanieczyszcza przewód kominowy (i szybę kominka). Drewno do kominka powinno mieć wysoką wartość kaloryczną (grzewczą), a to oznacza zastosowanie drewna drzew liściastych i dobrze wysuszonego.
Najbardziej polecane gatunki to dąb, buk i jesion. Drewno tych drzew pali się najdłużej i daje przy tym najwięcej ciepła.
Bardzo ważna jest także wilgotność drewna. Jeśli będzie zbyt wysoka, cześć energii uzyskana ze spalania będzie wykorzystana do osuszenia drewna. Nie nacieszymy się więc ciepłem kominka, ani widokiem trzaskających płomieni. Dlatego do palenia powinniśmy używać drewna o wilgotności wynoszącej 15-20%. Jak to sprawdzić? Wystarczy dotknąć. Niestety wciąż ciężko na rynku dostać drewno suche wysokiej jakości…
Jeśli  mamy drewno bardziej wilgotne niż 25-28% - poczujemy, że jest mokre. Jeśli będziemy mieli wątpliwości, lepiej drewno zostawić do lepszego wyschnięcia.

Jak przechowywać i ciąć drewno kominkowe

Na stopień wilgotności wpływa  sposób składowania drewna. Zanim drewno trafi do pieca, kominka, powinno „odleżeć” co najmniej rok, dwa w suchym i zadaszonym miejscu (można też kupić – przynajmniej teoretycznie drewno wysezonowane). Najkorzystniej jednak jest nabyć gotowe do palenia drewno suche, suszone w specjalistycznych suszarniach wysokotemperaturowych. Jest to niewątpliwie najwygodniejszy sposób, nie wymagający od nas tak znacznych nakładów czasu i pracy jak przy samodzielnym przygotowywaniu drewna opałowego, jednakże kosztowniejszy.  Jeśli jednak musimy sami przygotować drewno powinniśmy pociąć na mniejsze kawałki i ułożyć tak, żeby pomiędzy szczapami był przepływ powietrza. Drewno możemy ułożyć przy ścianie budynku i zabezpieczyć je od góry przed opadami. Nie należy też drewna układać bezpośrednio na ziemi, a układając drewno powinniśmy zachować ok. 5 cm odległość od ściany. Drewno możemy też ułożyć w stożek (na planie koła) lub inny kształt. Musimy również pamiętać o zabezpieczeniu przed wodą – od dołu i góry.
Wróć do spisu treści